Weather Forecast

Click for Wauneta, Nebraska Forecast

Wrestlers second at Alma, fourth at home dual PDF Print E-mail
Written by Wauneta Breeze   
Friday, 12 December 2008 00:00

 By Russ Pankonin

The Imperial Republican

    The Hitchock County/Wauneta-Palisade (HC/WP) wrestlers captured second place at the Alma Invitational Saturday.
    This came just two days after the Broncs finished fifth in their round-robin dual meet held Thursday at Palisade.

    The Broncs finished the Alma meet with 137 points, finishing second behind Kearney Catholic with 173 points. The Broncs sent six of their wrestlers into the finals of their brackets or round robing action.
    James Rundel ran his record to 6-1 with a pair of wins at Alma to finish first at 130. He pinned Kearney Catholic JV David Brukink twice.
    Adam Simpson kept his record unblemished at 7-0. Four of his seven wins have come on pins, including a pair at Alma.
    He pinned Shane Robbins of Eustis/Farnam in 25 seconds and then pinned Jesse Spangler of Wilcox/Hildreth in 34 seconds to win the 215-lb. round robin.
    Other wrestlers making the finals included Marcos Ramirez at 112; Devin Simon at 119; Cody Fanning at 145; Myles West at 152; and Alex Pollman at 285.
    This week, the Broncs compete in the North Platte St. Pat’s invitational. Wrestling kicks off at 8:30 a.m. MT/9:30 a.m. CT.
    Team and individual results from the two tournaments are as follows:

HC/WP Invite
Team Results

1. Maxwell (MAX); 2. NP St. Pat’s (NP); 3. Med Valley (MV); 4. Sutherland (SU); 5. HC-WP; 6. McCook JV (McJ); 7. Perkins County (PC); 8. Dundy County-Stratton (DCS).
Team Scores by Rounds
Round 1

NP St. Pat’s 66, Dundy Co.-Stratton 6
Maxwell 48, Hitchcock Co.-Wau/Palisade 36
Round 2
Med Valley 60, Sutherland 12
McCook JV 48, Perkins Co. 24
Round 3
NP St. Pat’s 48, Hitchcock Co.-Wau/Palisade 24
Maxwell 72, Dundy County-Stratton 12
Round 4
Med Valley 66, Perkins Co. 6
Sutherland 42, McCook JV 33
Round 5
Maxwell 48, NP St. Pat’s 30
Hitchcock Co.-Wau/Palisade 60, Dundy Co.-Stratton 0
Round 6
Med Valley 48, McCook JV 22
Sutherland 60, Perkins Co. 15
Round 7
Hitchcock Co.-Wau/Palisade 57, Perkins Co. 16
McCook JV 54, Dundy Co.-Stratton 18
Round 8
Maxwell 58, Sutherland 24
NP St. Pat’s 40, Med Valley 34
Round 9
Hitchcock Co.-Wau-Palisade 47, McCook JV 16
Perkins Co. 36, Dundy Co-Stratton 24
Round 10
(1st-2nd; winners Round 7)
Maxwell 45, NP St. Pats 30
(3rd-4th; losers Round 7)
Med Valley 56, Sutherland 12
Outstanding wrestler: Seth Crane, Maxwell


HC/WP Individual Results
    112—Marcos Ramirez pinned Jonathan Wright (MAX) 1:03; forfeit by NP; forfeit by DCS; forfeit by PC; decisioned Jesus Gauna (McJ) 15-0.
    119—Devin Simon pinned by Elliot Trisdale (MAX); pinned Cody Richards (NP) 3:38; pinned Ben Fox (DCS) 5:19; forfeit by PC; decisioned by Jake Fahrenbruch (McJ) 3-11.
    130—James Rundel pinned Will Hoban (MAX) 1:51; pinned by Trevor Wid (NP); pinned Dalton Bundy (DCS) :40; forfeit by PC; forfeit by McJ.
    135­—John Leahy pinned Steven Tolle (MAX) 2:45; decisioned by Dodson (NP); pinned Anthony Breazier (DCS) 1:24; pinned Murphy Lierley (PC) 5:49; forfeit by McJ.
    145—Cody Fanning decisioned by Jeff Cox (NP) 4-7; pinned by Seth Crane (MAX); decisioned by Riley Kosmicki (PC) 2-11.
    145—Will Anderjaska forfeit by DCS; pinned Ridge Abbott (McJ) :57.
    145—Christian Sullivent pinned by Ethan Budke (NP).
    152—Myles West pinned Caleb Balderson (DCS) :34; pinned by Christian Baker (NP); forfeit by MAX; pinned Justin Hatcher (PC) :30; pinned Danten Downing (McJ) :35.
    160­—Trent Cook pinned Tayler Jensen (DCS) :56; pinned by Steve Jones (NP); pinned Connor Norton (MAX) 3:05; forfeit by PC; pinned Devin Jacob (McJ) 1:13.
    171—Colby Skelton forfeit by DCS; pinned by Tanner Jenkins (NP); pinned by Ryan Hooper (MAX); decisioned Chad Fosbinder (PC) 3-2; pinned by Keagan Haarberg (McJ).
    215—Adam Simpson forfeit by DCS; forfeit by NP; pinned Trevor Blake (MAX) 2:29; forfeit by PC; pinned Derek Chancellor (McJ) :39.
    285—Alex Pollmann pinned Juan Martinez (NP) 4:54; pinned by Matt Helms (MAX); pinned Ethen Behrends (PC) :25;  pinned Ross Stewart (McJ) 4:43.
    HWT—Austin Oberg forfeit by DCS.  

     
Alma Invite
Team Results

1. Kearney Catholic (KC) 173; 2. Hitchcock Co./Wauneta-Palisade (HCWP) 137; 3. Norton (Kan.) JV (NOR) 111.5; 4. Eustis-Farnam (EF) 55; 5. Alma (AL) 48; 6. Wilcox-Hildreth (WH) 40;  7. Pleasanton (PL) 29; 8. Overton (OV)19; 9. Loomis-Bertrand (LB) 13.

HC/WP Individual Results
    112—Marcos Ramirez (2nd) pinned Katrina Brock (AL) 2:23; decisioned by Anthony Pacheco (KC) 0-6.
    119—Devin Simon (2nd) pinned Paul Martin (OV) 3:52; decisioned by Cinjin Faber (KC) in over time 13-15.
    130­—James Rundel (1st) pinned David Brukink (KC) 1:12; pinned David Brukink (KC) 1:44.
    135—John Leahy (3rd) pinned Trey Millan  (NOR) 5:54; decisioned by Matthew Klinginsmith (KC) 1-13; pinned Anthony Aubushon (WH) 3:49; decisioned Trey Millan (NOR) 14-3.
    145—Cody Fanning (2nd) pinned Angel Murillo (LB) 1:24; pinned Brandon Pacheco (KC) 5:29; decisioned by Landon Keiswetter (NOR) 4-18.
    145—Will Anderjaska (4th) pinned by Brandon Pachero (KC); pinned Angel Murillo (LB) :40; pinned Christian Sullivent (HC-WP) :49; pinned by Brandon Pachero (KC).
    145—Christian Sullivent (DNP) pinned Ty Walermath (LB) 3:30; decisioned by Landon Keiswetter (NOR) 2-18; pinned by Will Anderjaska (HC-WP).
    152—Myles West (2nd) pinned Jack March (KC) :24; pinned by Cayleb Campbell (NOR).
    160—Trent Cook (3rd) pinned Preston Meier (OV) 2:22; decisioned by Travis Pieper (EF) 2-5; pinned Cody Nikell (LB) 1:51; pinned Matt Gardels (WH) 2:06.
    171—Colby Skelton (DNP) pinned by Casey Robison (NOR); pinned by Colten Long (AL).
    215—Adam Simpson (1st) pinned Shane Robbins (EF) :25; pinned Jesse Spangler (WH) :34.
    285—Alex Pollmann (2nd) pinned by Trent Christensen (AL); pinned Austin Oberg (HC-WP) 5:45.
    HWT—Austin Oberg (3rd) pinned by Trent Christensen (AL); pinned by Alex Pollmann (HC-WP).

Last Updated on Friday, 12 December 2008 22:22