Weather Forecast

Click for Wauneta, Nebraska Forecast

Academic Awards handed out to W-P students at Honors Night PDF Print E-mail
Written by Wauneta Breeze   
Thursday, 09 May 2013 18:06

Teacher Chad Cochran (left) passes out Outstanding Artist awards to (l to r) eighth grader Melanie Morales, Art I sophomore Christi Christner, seventh grader Lanee Nordhausen, Art 2 sophomore Austin Hicks, Art 3 junior Brooklyn Nordhausen and Art 4 senior Charlotte Pitts. (Diane Stamm | The Wauneta Breeze)

 

 

Students and parents gathered at the Wauneta Attendance Center Thursday, May 2, for the school’s Academic Awards Night.

Recipients are as follows.

 

Awarded by Betsy Johanson:

English 7: Lanee Nordhausen and Natalie Ramirez.

English 8: Miranda Behrends and Brody Nordhausen.

Social Studies 7: Alejandra Almanza and Reagan Skow.

Social Studies 8: Miranda Behrends and Brody Nordhausen.

Journalism: Brooklyn Nordhausen.

 

Awarded by Liz Noler:

One-Act letterwinners:

Freshmen:

Stephanie Acosta

Paul Behrends

Cheyenne Cavanaugh

Tryssta Duvel

Ellie Lee

Chase Rathe

Cameo Rector

Joseph Sramek

Sophomores:

Leiauna Alberts

Christi Christner

Gage Crowell

Brianna Einspahr

Taylor Gill

Sydnee Harchelroad

Tom McGraw

Hannah Nordhausen

Nicole Strand

Juniors:

Wes Anderjaska

Lorenzo Cavanaugh

Landon Jutten

Tailor Lee

Brooklyn Nordhausen

Hayden Pollmann

Cassidy Rathe

Jasmyn Smith

Seniors:

Alondra Almanza

Logan Bischoff

John Christner

Weylin Davis

Cody Hicks

Connor Kayton

Jacob Maris

Jack McGraw

Tayler Nordhausen

Dawn Pinkal

Charlotte Pitts

Emma Skelton

Outstanding Actor/Actress Award:

Wes Anderjaska

Logan Bischoff

Christi Christner

Weylin Davis

Sydnee Harchelroad

Hannah Nordhausen

Tayler Nordhausen

Charlotte Pitts

Hayden Pollmann

Cameo Rector

Emma Skelton

 

Speech Letterwinners:

Leiauna Alberts

Christi Christner

Cody Hicks

Landon Jutten

Ellie Lee

Tom McGraw

Cassidy Rathe

Cameo Rector

Nicole Strand

 

State Speech Participation Award:

Tom McGraw

Christi Christner

Cameo Rector

 

Young Author Award:

Cameo Rector

 

Highest Class Average:

English 4: Alondra Almanza

English 3: Tailor Lee

English 2: Nicole Strand

English 1: Ellie Lee

 

Awarded by Teresa Hayes:

Physical Science: Paul Behrends

Biology: Nicole Strand

8th Grade Science: Brody Nordhausen

Advanced Biology: Abbie Fanning

Integrated Science: Lorenzo Cavanaugh and James Martin

Chemistry: Cassidy Rathe

Science Aides: Connor Kayton and Weylin Davis

 

Awarded by Denise Janicek:

8th grade Algebra: Miranda Behrends and Brody Nordhausen

Geometry: Hannah Nordhausen and Nicole Strand

Advanced Math: Wes Anderjaska, Hayden Pollmann, Tailor Lee, Brooklyn Nordhausen, Cassidy Rathe and Jasmyn Smith

Calculus: Emma Skelton, Tayler Nordhausen, Jack McGraw and Jacob Maris.

 

Awarded by Chad Cochran:

Outstanding Artist Award:

7th grade: Lanee Nordhausen

8th grade: Melanie Morales

Art 1: Christi Christner

Art 2: Austin Hicks

Art 3: Brooklyn Nordhausen

Art 4: Charlotte Pitts

 

Awarded by Dan Andrews:

Ag Awards:

7th grade ag: Lanee Nordhausen

8th grade ag: Brody Nordhausen

Welding: Donald Hunt

Woodworking: Jack McGraw

 

Awarded by Jennifer Loker:

Outstanding students:

7th grade math/science: Lanee Nordhausen, Natalie Ramirez, Bethany Long and Reagan Skow.

Algebra 2: Ellie Lee

Intro to Business: Tom McGraw

Computer Applications: Brianna Einspahr

 

Most Improved:

7th grade math: Kenna Blackman

7th grade science: Sean McKay

8th grade math: Kaylee Manley

 

Awarded by Kathryn Pruter:

Top student:

American Government: Jack McGraw and Tayler Nordhausen

American History: Tailor Lee and Hayden Pollmann.

World History: Leiauna Alberts, Christi Christner, Hannah Nordhausen and Nicole Strand

World Geography: Paul Behrends, Ellie Lee and Tom McGraw

 

Awarded by Printha Fox:

Spanish Award: Nicole Strand

 

Awarded by Dave Kuhlen:

Lifters of the year: Connor Kayton and Emma Skelton

 

Awarded by Joseph Frecks:

Lifters of the year: Dakota Washum and Alondra Almanza