Weather Forecast

Click for Wauneta, Nebraska Forecast

Harvest Fest athletes play for fun PDF Print E-mail
Written by Wauneta Breeze   
Friday, 05 August 2011 20:53

Participants in the 2011 Harvest Fest Yucca Run take off during last Saturday morning's race, held as a Memorial to the late Ted Grimm. (Wauneta Breeze Photos | Josh Sumner)

 

Hot weather was the backdrop for this year’s Harvest Fest athletic events. With temperatures nearing 100 degrees on Friday and Saturday, athletes were sure to have worked up a sweat.

Here’s a look at how the participants fared:

 

Sand Volleyball Tournament

1. Cory Flaig, Chad Flaig, Bailey Soucie and Katie Flaig.

2. Bethany Riener, Tyrel Riggs, Brock Kotschwar and Amanda Calvert.

 

Yucca Run

Overall winner: Troy Swartz, 20:21.

Men’s softball tournament

B&D winners after knocking off Brophy and the Fainting Goats.

 

Water Fights

8-11 age group winners: Brody Nordhausen, Dalton Harchelroad, Evan Nordhausen, Joel Maris and Josh Johnston.

12-15 age group winners: Sydnee Harchelroad, Hannah Nordhausen, Brianna Einspahr and Nicole Strand.

16+ age group winners: Jess Vapenik, Cory Flaig, Tanner Kerchal and Jesse West.

 

Tommy’s Horse Shoe Tourney

1. Randy Yoder and Monty Mays.

2. Cody Fanning and T.J. Ellicott.

3. Cody Weiss and Tyrel Kerchal.

Winners of this year’s sand volleyball tournament was the team of Chad Flaig, Katie Flaig, Bailey Soucie and Cory Flaig.

 

Runners-up in this year’s sand volleyball tournament were Brock Kotschwar, Amanda Calvert, Bethany Riener and Tyrel Riggs.

 

Water fight winners in the 8-11 age division were Brody Nordhausen, Joel Maris, Dalton Harchelroad, Evan Nordhausen and Josh Johnston.

 

Water fight winners in the 12-15 age division were Brianna Einspahr, Nicole Strand, Sydnee Harchelroad and Hannah Nordhausen.

 

Water fight winners in the 16 and older age division were Cory Flaig, Tanner Kerchal, Jess Vapenik and Jesse West.

 

Water fight runners-up in the 8-11 age division were Tyler O’Neil , GraCee Goings, Jacksen Littrell, Halle Bardsley and Grant Statz.

 

Water fight runners-up in the 12-15 age division were Seth Straub, Destiny Matthews, Alejandra Almanza and Logan Fischer.

 

Water fight runners-up in the 16 and up age division were Bob Goings, Tanner Bardsley, Bryan Einspahr and Shannon O’Neil.

 

B&D softball team is, at front from left, Owen Madden, Shane Lawless, Joe Humphrey, Jess Vapenik and Shane Gerhartz. At back from left, Jon Anderjaska, Steve Pollmann, Justin Bernhardt, Bill Bischoff, Kip Engell and Troy Skelton.

 

The Fainting Goats softball team is, at front from left, Wes Anderjaska, Chris Bartels, Tyler Kayton, Jacob Maris and Nick Johanson. At back from left, Alex Johnston, Logan Bischoff, Carson Burrell, Colby Skelton, Connor Kayton and Hayden Pollmann.

 

The winners of Tommy’s horse shoe tournament were Randy Yoder and Monty Mays.

 

Runners-up in Tommy’s horse shoe tournament were Cody Fanning and T.J. Ellicott.

 

Third place winners in Tommy’s horse shoe tournament were Cody Weiss and Tyrel Kerchal.