Weather Forecast

Click for Wauneta, Nebraska Forecast

WP sporting year highlighted during Athletic Banquet PDF Print E-mail
Written by Wauneta Breeze   
Thursday, 26 May 2011 20:07

Athletic achievements were recognized by coaches and fans at Monday evening’s annual Athletic Banquet at the Wauneta gymnasium, sponsored by the WP Bronco Boosters and Wauneta-Palisade Schools.

Among the highlights of the evening was the presentation of plaques to a trio of WP seniors who accomplished a rare feat. Shelby Hamilton, Bethany Riener and Rebecca Strand were recognized for being among a rare breed of Broncos who have played in fall, winter and spring sports during all four years of their high school careers.

Also recognized during the banquet were a pair of coaches — one of whom leaves after 20 years, while the other checks out after just one season on the job.

Shelby Hamilton, Bethany Riener and Rebecca Strand were recognized for being the only three seniors to have participated in fall, winter and spring sports during all four years of high school. (Wauneta Breeze Photos | Josh Sumner)

 

Longtime girls basketball coach Roger Lauhead, who has worked in that role since 1991 at Wauneta-Palisade, was honored with a loud ovation from those in attendance. Lauhead made his retirement official to WP administration in recent weeks.

On the other end of the spectrum, Emily Hudson, who worked as assistant volleyball coach in 2010-11, will be leaving the school after only one year. Hudson has taken a job as teacher and head volleyball coach in the Callaway School District. Hudson will be missed by those in the Wauneta and Palisade communities, despite her short stay in the district.

Lauhead and Hudson were honored with a cake reception that followed the presentation of letters to WP athletes.

Senior boy letterwinners include, from left, Drew Harris, Chris Bartels, Ricky Martin and Colby Skelton.

 

Coaches and administrators used their time at the podium to reflect on what was an eventful year in Bronco athletics. Wau-Pal Superintendent Stan Sibley said that in all his years working in administrative capacities, this marked the first time he worked for a school that made it to the state finals in boys basketball.

Several coaches echoed Sibley’s words of thanks to the people who worked behind the scenes at the district — those who, during this transitionary year in the district, didn’t let construction work and other obstacles get in the way of fielding strong athletic teams.

Included are those who provided transportation, Kenny Lawless, Leslie Lee, René Maris, Carl Williams, Rich Wilson and Jessica Yoder; those who kept the Wauneta gymnasium clean, despite sawdust from construction, Harry Straub, Mary Kitt and Susie Doetker; and those who provided administrative and extra volunteer support, Sunni Nordhausen, Marj Rundback and DeAnn Davis.

Athletes earning letters for their participation in varsity sports at Wauneta-Palisade during the 2010-11 school year were:

 

Senior Boys

Chris Bartels, football, basketball, track; Caige Hackney, football; Drew Harris, basketball; Ricky Martin, football, basketball; Marcos Ramirez, wrestling; Colby Skelton, football, track.

 

Senior Girls

Jenae Bischoff, volleyball, basketball; Shelby Hamilton, volleyball, basketball, track; Joselyn Ramirez, cheerleading; Ayla Rector, cheerleading; Bethany Riener, volleyball, basketball, track; Amber Rowan, track; Laura Rundback, volleyball, basketball; Rebecca Strand, volleyball, basketball, track.

Senior girl letterwinners include, from left, Shelby Hamilton, Jenae Bischoff, Bethany Riener, Amber Rowan, Laura Rundback and Rebecca Strand.

 

Junior Boys

David Acosta, wrestling; Bo Fanning, football, basketball; Keagan Haarberg, football, wrestling, track; Will Werner, track; Reese West, basketball, track.

Junior boy letterwinners include, from left, Reese West, Keagan Haarberg and Will Werner.

 

Junior Girls

Sheyla Christner, volleyball, basketball; Jonee Maris, volleyball, basketball, track.

Junior girl letterwinners for the 2010-2011 school year were Jonee Maris and Sheyla Christner.

 

Sophomore Boys

Logan Bischoff, football, basketball, track; Weylin Davis, basketball, track; Donald Hunt, football; Jacob Maris, football, basketball, track; Jack McGraw, football, basketball.

Sophomore boy letterwinners in attendance at Monday’s banquet were Jacob Maris and Logan Bischoff.

 

Sophomore Girls

Emma Skelton, basketball, track; Alondra Almanza, cheerleading.

Emma Skelton was the only girl to win a letter in the sophomore class in attendance at Monday’s banquet.

 

Freshman Boys

Wes Anderjaska, football, basketball, track; Landon Jutten, basketball, track; Hayden Pollmann, football, basketball, track; James Martin, football.

Freshman boy letterwinners include, from left, Landon Jutten, Wes Anderjaska and Hayden Pollmann.

 

Freshman Girls

Abbie Fanning, basketball, track; Tailor Lee, volleyball, basketball, track; Brooklyn Nordhausen, basketball, track; Cassidy Rathe, basketball, track.

Freshman girl letterwinners include, from left, Brooklyn Nordhausen, Abbie Fanning and Tailor Lee.